Pytania i odpowiedzi

Czy organizujecie egzaminy “recertyfikacyjne” z zakresu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

Oczywiście. Istnieją dwie opcje udziału w egzaminie potwierdzającym posiadanie uprawnień ratownika: można wziąć udział w egzaminie kończącym jakiś kurs lub zapisać się na jeden z organizowanych cyklicznie egzaminów. Mimo, że jesteśmy ośrodkiem cywilnym nasze zaświadczenia są honorowane przez PSP, OSP, WOPR itp. Gwarantuje to udział wojewódzkiego koordynatora medycznego PSP w każdym egzaminie. Informacje o planowanych egzaminach zawsze publikujemy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem na naszej stronie oraz na profilu na facebook.

Jeśli jest więc ogłoszony nabór nie musisz pytać, czy możesz przystąpić. Od razu wypełnij formularz zgłoszeniowy, ale w polu “Uwagi” wpisz: “RECERTYFIKACJA”. Będziemy potrzebować skan Twojego zaświadczenia, które traci/straciło ważność, skan legitymacji lub skierowanie z jednostki macierzystej. Opłata za egzamin obejmuje również osómio-godzinne warsztaty przypominające. Udział w nich nie jest obowiązkowy, jednak zdrowy rozsądek nakazuje by odświeżyć umiejętności po trzech latach przerwy. Rezygnacja z udziału w nich nie ma wpływu na cenę.

 

Ile jest ważne zaświadczenie?

Wystawiane przez naszą firmę zaświadczenia ośmiogodzinnych kursów podstawowych i szesnastogodzinnych -rozszerzonych ważne są dwa lata. Nie wynika to z przepisów, a ze zdrowego rozsądku. Jeśli nie prowadzisz na co dzień czynności omawianych na szkoleniu po około dwóch latach od jego odbycia w pamięci masz już tylko mgliste ślady najważniejszych tematów. Potwierdzają to również zalecenia Europejskiej Rady Resuscytacji.

Certyfikat kursu RKO-AED wydawane w ramach współpracy z Polską Radą Resuscytacji i European Resuscitation Counci nie mają oznaczonego terminu, jednak zalecane jest również regularne odświeżanie umiejętności. Inaczej kurs instruktorski: jego certyfikat wygasa po dwóch latach, chyba, że instruktor współpracuje na stałe z PRR i przeprowadzi w ciągu dwóch lat co najmniej dwa szkolenia, wpisane do systemu zarządzania kursami.

Zaświadczenie kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest ważne przez trzy lata. Przed upływem tego okresu ratownik zobowiązany jest do podejścia do egzaminu potwierdzającego posiadanie uprawnień (tzw. recertyfikacji). Nie jest konieczne powtarzanie całego kursu, natomiast z doświadczenia zalecamy wzięcie udziału co najmniej w ośmiogodzinnych warsztatach przypominających.

 

Kto prowadzi szkolenia organizowane przez CSR EDU-MED?

Kadrę ośrodka tworzy zespół ok 12 współpracowników. Nasze szkolenia prowadzone są wyłącznie przez praktyków – najczęściej ratowników medycznych (ale również pielęgniarki i pielęgniarzy, lekarzy) posiadających doświadczenie zawodowe w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, czyli pracujących na co dzień w pogotowiach ratunkowych, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Mówiąc krótko – wiemy już bardzo dobrze, na czym polega ratownictwo, ale do emerytury jeszcze nam dość daleko…

Ponadto każdy z nas ukończył kurs Instruktora RKO-AED we współpracy z Polską Radą Resuscytacji lub/i American Heart Association. Niekiedy zapraszamy również do współpracy inne osoby posiadające wiedzę i doświadczenie, przydatne w pewnych specyficznych szkoleniach: funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, psychologów, specjalistów ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ratowników wodnych itp. Nadzór metodyczny nad szkoleniami sprawuje ratownik medyczny z wykształceniem pedagogicznym.

 

Gdzie odbywają się szkolenia? Czy dysponujecie swoimi salami? Czy możecie przyjechać do nas?

Szkolenie może odbyć się wszędzie – dla naszych instruktorów nie ma żadnych granic 🙂

Opcja 1) Większość szkoleń prowadzimy w pomieszczeniach udostępnionych przez zamawiającego. Do przeprowadzenia kursu niezbędna jest sala konferencyjna oraz oddzielne pomieszczenia dla każdej sześcioosobowej grupy ćwiczeniowej. Cały pozostały sprzęt (np. multimedialny) zapewniamy w cenie szkoleni

Opcja 2) Jeśli jednak zamawiający nie dysponuje odpowiednim zapleczem lokalowym możemy również przeprowadzić kurs w naszych salach. W Warszawie z reguły korzystamy z pomieszczeń w szkole językowej w dwóch lokalizacjach: na Ursynowie lub Sadybie. Rzecz jasna wpływa to na cenę szkolenia.

Opcja 3) możemy przeprowadzić szkolenie również poza Warszawą, w dowolnym miejscu Polski. Zajęcia mogą również odbywać się w terenie. W zależności od odległości od Warszawy koszt kursu w takim przypadku ulega pewnej modyfikacji.

Oczywiście jeśli chcesz zorganizować szkolenie w warunkach nietypowych – np. na hali produkcyjnej, kopalni soli, schronisku górskim lub we własnym salonie – jesteśmy również do dyspozycji! Im bardziej nietypowo – tym ciekawiej.

 

Co zawiera cena szkolenia?

W cenie szkolenia zapewniamy:
– materiały szkoleniowe (podręcznik wydany przez ERC lub autorski skrypt, ułatwiający prowadzenie notatek),
– korzystanie ze sprzętu szkoleniowego (fantomów, defibrylatorów, materiałów pozoracyjnych) i ratowniczego (np. rękawiczek, desek ortopedycznych, kołnierzy, szyn, apteczek, środków opatrunkowych itp.), |
– imienne zaświadczenie dla każdego uczestnik

Na życzenie zamawiającego możemy za dodatkową opłatą zapewnić również:
– barek kawowy,
– możliwość zakupu apteczek lub innych wyrobów medycznych po preferencyjnych cenach

NIE UDOSTĘPNIAMY PREZENTACJI. Cenimy własne i cudze prawa autorskie: nie korzystamy z materiałów bez zgodny ich autorów, a naszych materiałów też nie lubimy znajdować udostępnionych bez naszej zgody na różnych portalach wiedzy.

 

Ile trwa szkolenie?

Nie jesteśmy entuzjastami prelekcji, choć zdarza nam się je prowadzić na życzenie naszych klientów. Zawsze jednak próbujemy ich odwieść od pomysłu godzinnej pogadanki w wykonaniu jednego ratownika dla 100 osób. Naszym zdaniem optymalny czas trwania szkolenia podstawowego to 8 h lekcyjnych. W tym czasie zajęcia teoretyczne ograniczamy do 1 h na wstępie i ok. 30 min na zakończenie. Pozostały czas poświęcamy na ćwiczenia, bo to z nich właśnie najwięcej zapamiętają uczestnicy.

Oczywiście program możemy również dowolnie rozbudowywać, np. do kursu dwudniowego, lub nawet dłuższego. Materiału na pewno nam nie zabraknie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na godzinną prelekcję dołożymy wszelkich starań, by była ona jak najciekawsza dla słuchaczy. W takim przypadku nie licz jednak na imienne zaświadczenia o ukończeniu szkoleni Nie otrzyma go również ten, kto tylko podpisze się na liście i opuści sale.

 

Ile osób może/powinno być w grupie?

Z powodów organizacyjno – logistycznych proponujemy nie przekraczać jednorazowo liczebności 30 osób w jednym terminie. Kurs dla 50 osób MOŻE się udać. ale dla 30 – uda się na pewno. Zachęcamy również zamawiających do zapewnienia oddzielnych pomieszczeń dla każdej grupy, byśmy sobie wzajemnie nie przeszkadzali

Proponujemy podział do części praktycznej na sześcioosobowe grupy – w ten sposób instruktor może poświęcić optymalną ilość czasu dla każdego uczestnika. Z reguły nie ingerujemy w podział grup do ćwiczeń.  Warto też pamiętać, że grupa nie powinna być zbyt mała – zdarzało nam się prowadzić szkolenia dla pojedynczych osób, warto jednak brać pod uwagę, że uczymy się również obserwując innych.

 

Czy można wypożyczyć od was fantoma? Mam grupę do przeszkolenia, ale nie mam sprzętu…

Manekiny oraz wszelkie inne wyposażenie wypożyczamy wyłącznie w zestawie z instruktorem. Koszt wynajęcia zestawu zależy od liczebności grupy, jaką trzeba przeszkolić, czasu trwania i odległości od Warszawy. Można też wynająć samego instruktora, innej opcji nie przewidujemy. Zainwestowaliśmy w nasz sprzęt, by prowadzić wysokiej jakości szkolenia, nie prowadzimy wypożyczalni.

 

Prowadzę firmę szkoleniową i poszukuję podwykonawcy. Czy mogę zaufać instruktorom CSR EDU-MED?

Od wielu lat z powodzeniem i obopólnym zadowoleniem współpracujemy jako podwykonawca z firmami szkoleniowymi, świadczącymi usługi w zakresie BHP, ośrodkami doskonalenia zawodowego, centrami medycznymi zajmującymi się promocją zdrowia, firmami team-buildingowymi itp. Zlecając nam szkolenie możesz spać spokojnie. Nigdy nie podejmujemy rozmów za plecami naszych zleceniodawców, dzięki temu możemy wspólnie pracować dla ogólnego pożytku. Przestrzegamy jednak ważnej dla nas zasady – nie udajemy kogoś, kim nie jesteśmy. Z reguły pracujemy we własnych barwach, umieszczamy logotypy zleceniodawcy w prezentacjach i materiałach, zachowując również własne.